Mitteorgaanilised multšid

Kui eelmisel korral sai räägitud orgaanilisest multšist- turbast, siis seekord käsitleme lühidalt erinevaid mitteorgaanilisi multše.

Multšid jagunevad kaheks: lagunevad (aja pikku muutuvad ise mullaks) ja mittelagunevad. Lagunevatel tuleks siis 2-4aasta järel uus kiht taas peale panna, mittelagunevate vahelt tuleks aga lehed ja muu praht iga-aastaselt välja puhastada (harjaga pühkides, imuriga imedes või puhuriga puhudes).

Killustikmultš sobib hästi alpiaeda või modernsesse aiaruumi. Nende eeliseks on küllaltki lihtne paigaldus ja soodne hind ning väike hooldustööde maht. 
Kindlasti tasub meeles pidada, et ei pea piirduma ainult ühe valikuga, erinevaid multše on võimalik ka omavahel kombineerida.

Paekivi killustik (mittelagunev)
5cm, värvuselt hallikas-valge. Saadav erinevate suurustega, peenest kiviklibust kuni suurte kivitükkidena välja. Sobilik rohkem kiviktaima aladele. Taimed, kes ei talu lupja, see materjal ei sobi.

Graniit killustik (mittelagunev)
5cm, erinevate värvustega ( kirju on Eesti karjääridest ja odavam, punakas, sinakas, mustjas on pärit Soomest ja kallim). Läbimõõduga 0,5mm-32mm.

Dekoratiivkivid ja killustikud (mittelagunev)
5cm, väga erinevate värvuste ja suurustega, silmale kena vaadata. Mänguline ja moodne, kuid paraku üsna kalli hinnaklassiga.

Teokarbid (mittelagunev)
2-3cm, mere äärest korjatuna on üsna ajakulukas ja katta sellega saate väikeseid alasid, kuid väljanägemiselt on vägagi kaunis. Suuremate koguste hankimisel tuleb olla ettevaatlik, kuna teid võidakse süüdistada riigi vara riisumises ( sama kehtib ka merekivide korjamise kohta).

Kergkruus (mittelagunev)
3-5cm, kallakuga alale ei sobi, kuna see materjal on ülikerge, siis hoovihma ajal tõstab ta selle ülesse ja viib ojadena oma kohalt minema ( näiteks naabri aia muru sisse)

Kirjuta esimene kommentaar

Email again: