TURVAS - orgaaniline multš

Hakkame teile tutvustame ajapikku erinevaid multšiliike, et saaksite valida endale just sobiva multšiliigi aias kasutamiseks.

Turvas on orgaaniline multš, mida kasutatakse happelist mulda vajavate taimede multšimiseks. Turvast tasub kasutada multšina, sest see parandab mulla liiv- ja savimulla õhu- ja veerežiimi. Kasutatakse segus mullaga, kuna parandab mulla struktuuri ja suurendab selle veemahutavust. Mulla temperatuur on turba all päeval madalam ja öösel kõrgem. Eelmisel aastal pandud multšikihi võib kevadel mõneks ajaks eemaldada, et kiirendada mulla sulamist ja juurte kasvu. Multšides jäetakse taimede juurekael vabaks.Kui kasutada turvast multšina tasuks arvestada 1 ruutmeetrile 5…6 kg turvast. Turvas on kerge materjal, seetõttu ei maksa kuiva turvast tuulega peenrale panna – ta võib lihtsalt ära lennata. Kui turvas on niiskem, on temaga toimetada mugavam. Hiljem on vaja lubjata, et vältida pinnase happelisemaks muutumist.

TURBAAED
Turbaaiad said alguse 1927 aastal šotimaalt, kus nad võib-olla meenutasid linnainimesele nostalgilisi lõputuid põhja-inglise rabamaastikke. Turbaaed aitab mitmekesistada aia kompositsiooni, tema abil saab tekitada tasases aias huvitava reljeefi, ebatasases aias rõhutada või, vastupidi, varjata olemasolevat reljeefi. On ju Eestiski turistidele üheks tõmbenumbriks rikkumata raba. Miks mitte tuua siis raba omale aeda, seda enam, et alati leidub aias nurgake, mis jääb maja/tara varju, kuhu päikest ei paista ning rohi kidub.

Turbaaed on spetsiaalne istutusala ja kasvukeskkond niiskus-ja varjulembestele ning happelist toitainevaest ja õhurikast mulda armastavatele taimedele.

TURBAAIA EELISED
1)Turbaaed võlub õiterohkusega – õitsejaid leidub siin varakevadest hilissügiseni.
2) Turbaaiana on võimalik kasutada aiaosi, mida on muidu suhteliselt raske kujundada ja hooldada (põhjanõlvad, vari).
3) Turbaaed võib olla rajatud nii varju, poolvarju kui ka täispäiksevalgusse, ainult et taimi valides tuleb sellega arvestada.
4) Turbaaed on sobiv väga paljudele happelembestele (ph 4…6,5) taimedele.
5) Turbaias on võimalik hoida hulgaliselt vett kinni.
6) Turbaaias on suvel võimalik hoida jahedat ja niisket keskkonda.
7) Turbaaed ei nõua erilist hoolitsust, sest on praktiliselt umbrohuvaba.
8) Turbapätsi on võimalik kasutada ka kui kuivenduselementi.

TURBAAIA PUUDUSED:
1) Turbaaed ei pea vastu väga kaua – öeldakse , et umbes 10 aastat. Siis tuleb seda uuendada (vahetada turbapätse, lisada turvast ja multši).
2) Turbaaiale valitud kohas ei tohi toimuda mulla ülearu kiiret kuivamist! Päikese käes ja tuulises kohas võib turvas kuivada kõvaks ja seda on raske uuesti märjaks saada.
3)Turbaaeda ei rajata käidavate teede äärde. Ei sobi ka mullaraja äärde, sest pätsidele pritsiv muld kiirendab turba lagunemist.
4) Turbaaed ei tohiks asuda ka suurte puude all, sest peenrasse kasvavad puujuured imavad vett ( puuvõra ei lase läbi ka vihmavett) ja substraat kuivab rutem läbi.
5) Turbaaed ei tohiks asuda päikselises kohas (pigem varjulises kohas), sobib koht, kuhu langeb vaid paar tundi päikesevalgust.
6) Turbaaed ei tohi asetseda tuulises kohas. Kaitsta tuleb seda just põhja ja kirdetuulte eest.
7) Turbaaed ei tohiks asetseda lohus, sest taimed ei vaja seisvat ega liigset vett.
8) Turbaaia hooldus ei ole raske, aga turba ost ja kohalevedu on kulukas.

HOOLDAMINE:
Ka turbaaias on igihaljaid taimi vaja katta kevadiste äikesekahjustuste eest. Madalamad taimed võib katta lihtsalt kuuseokstega, kõrgemate katteks võib ehitada väikseid kuuseokstest onne või kasutada spetsiaalset talvekattekangast. Talvekatet ei tohi panna liialt vara, maapind peaks juba külmunud olema. Äravõtmisega ei tohi samuti kiirustada.
Turbaaia taimed vajavad ilusa kompaktse võra säilitamiseks pidevalt noorendus- ja kujunduslõikust. Eriti vajavad seda erikad ja kanarbikud. Äraõitsenud õied lõigatakse alati ära.

TURBAAEDA SOBIVAD TAIMED:

Puittaimedest:
• rododendronid ehk rodod
• kanarbikud
• küüvitsad
• sookailud
• eerikad
• mustikad
• jõhvikad
• pohlad
• kukemarjad
• kukitsad
• kalmiad
• talihalid

Püsikutest: võhalised, adoonised, priimulad, ramondad, emajuured, leviisiad, epimeediumid, kivirikud, harakkuljused, lumeroosid, kannikesed, hapulembesed sõnajalad, varjukõrrelised, bergeeniad, ebamagun jpt

Kirjuta esimene kommentaar

Email again: